0 0
Avokádové mýdlo

Sdílejte na sociálních sítích:

Nebo sdílejte tento odkaz

Uložit do záložek

Pro přidání záložky potřebujete být přihlášen/á nebo registrovaný/á.

Avokádové mýdlo

Toto mýdlo není určeno pro začátečníky, pracujeme s avokádovým pyré, díky němuž se mýdlová hmota chová odlišně. Pokud jste ještě žádné mýdlo nevyráběli, toto není ten pravý recept pro vás ?. Určitě k němu ale časem dospějete!

  • 2 hodiny
  • Porcí 500
  • Pokročilé

Ingredience

Postup

Sdílet

Na 500 g olejů budeme potřebovat:

50 g avokádového oleje (10 %)
125 g olivového oleje (25 %)
150 g bambuckého másla (30 %)
125 g kokosového oleje (25 %)
25 g rýžového oleje (5 %)
25 g ricinového oleje (5 %)

 

67 g hydroxidu sodného
90 g destilované vody (já použila hydrolát z řebříčku)
45 g avokádového pyré ze zralého avokáda
půl lžičky kakaového prášku (holandské kakao – neslazené)
10 g esenciálního oleje borovice

(Visited 2 090 times, 1 visits today)

Kroky

1
Hotovo

Nejdříve připravíme avokádové pyré. Je velmi důležité avokádo dobře rozmělnit, jako vhodný se osvědčil tyčový mixér. Poté hmotu přepasírujeme lžičkou přes velmi jemné sítko, abychom měli jistotu, že je pyré opravdu bez jakýchkoliv větších kousků. Toto můžeme opakovat ještě několikrát. Případné kousky by totiž mohly v mýdle zahnívat.

2
Hotovo

Do velké nerezové nádoby si odvážíme všechny oleje. Nádobu vložíme nad vodní lázeň a zvolna oleje zahříváme, až se tuhé tuky zcela rozpustí. Mezitím si připravíme louh. Nasadíme si gumové rukavice a na oči si dáme ochranné brýle. Do nerezové nádoby si odvážíme hydroxid sodný (pozor na kvalitu, hydroxid z drogerie není do mýdla vhodný!). Do jiné nádoby si odvážíme destilovanou vodu. Poté postupně přidáváme hydroxid do vody – ne naopak – a mícháme nerezovou lžičkou. Nyní bude probíhat exotermická reakce – nádoba se bude zahřívat. Nedýchejte výpary z hydroxidu, odvracejte obličej. Také se nabízí možnost míchat louh venku na zahradě (za nepřítomnosti mazlíčků a dětí!). Je velmi důležité, aby byl hydroxid zcela rozpuštěný – na dně nádoby se nesmí nacházet nerozpuštěné kuličky.

3
Hotovo

Jakmile oleje dosáhnou teploty okolo 40 °C, můžeme přidat avokádové pyré. Vezmeme nerezový tyčový mixér a šikmo (abychom minimalizovali vehnání bublinek) ho položíme do směsi. Směs poté několikrát promixujeme, tyčový mixér nevyndáváme. Nyní přidáme esenciální olej. Do olejů s pyré poté nalejeme zchladlý louh (přes sítko), který dosáhl teploty kolem 43 °C; louh by mě mít vždy o pár stupňů víc než oleje s avokádem. Vezmeme si silikonovou stěrku a párkrát promícháme, poté můžeme začít pulzovat tyčovým mixérem. Nejdříve zapneme pouze na pár sekund a promícháme stěrkou. Jakmile je vidět lehká stopa, odlejeme si část hmoty do jiné nádoby a přidáme holandské kakao, které jsme si dopředu rozmíchali ve jedné lžíci destilované vody. Hmotu poté lehce promixujeme tyčovým mixérem, aby se obarvilo vše na hnědo.

4
Hotovo

Do formy poté střídavě lejeme část nebarvenou a část hnědou – ve fantazii lití se meze nekladou ?. Barevně by mělo mýdlo připomínat v kombinaci zelené a hnědé avokádo. Formu poté přikryjeme fólií a vložíme k topení. Z vlastní zkušenosti je lepší mýdla nechat projít gelem, pomaleji se odmývají a vůně v nich vydrží déle.

5
Hotovo

Mýdlo necháme zrát alespoň 2 měsíce. Při používání je důležité myslet na to, že mýdlo nesmíme nechat ležet v mokré mydlence a měli bychom mu dát šanci po každém umytí řádně proschnout. Hezké mydlení!
Pokud byste se chtěli podělit o to, jak se vám mýdlo povedlo, můžete tak udělat například na facebookových stránkách Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel ?

olimak21

Recenze receptu

K tomuto receptu nejsou vloženy žádné recenze, použijte formulář níže a buďte první.
předchozí
Krém pro velmi suché a popraskané ruce
další
Domácí mýdlo Aleppo
předchozí
Krém pro velmi suché a popraskané ruce
další
Domácí mýdlo Aleppo

Přidat komentář

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here